تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 دی 1400 - 11:05
کد خبر : 6828

نفرات رزرو قرعه کشی خودرو چگونه و به چه ترتیب انتخاب و جایگزین می شوند؟

اگر هنوز جریان رزرو، برای شما نامفهوم است و در این مورد ابهام دارید،با مطالعه ادامه مطلب تمامی ابهامات شما رفع خواهد شد.

به گزارش پایگاه اخبار خودرویی ایران، در ابتدای مراسم قرعه‌کشی، آمار و جزئیات تعداد متقاضیان، ظرفیت و تعداد افراد رزرو به تفکیک هر خودرو اعلام می‌شود.

سپس به‌ترتیب برای هرکدام، قرعه‌کشی انجام می‌گردد و بلافاصله پس از اتمام قرعه‌کشی هریک، لیست غیرنهایی افراد برنده‌ی اول یا برنده‌ی اصلی و همچنین افراد رزرو برای خودروی مدنظر به‌صورت شماره‌بندی‌شده مشخص می‌شود.

برای مثال خودروی «Y» با ۸,۰۰۰ دستگاه ظرفیت، ۸,۰۰۰ نفر برنده‌ی اول (اصلی) و ۸,۰۰۰ نفر هم رزرو انتخاب می شوند. لیست غیرنهایی منتخبین قرعه‌کشی این خودرو به این صورت می‌باشد که از نفر شماره ۱ تا نفر شماره ۸,۰۰۰ برنده‌ی اول و از نفر شماره ۸,۰۰۱ تا نفر شماره ۱۶,۰۰۰ رزرو می‌باشند.

در فاصله‌ی پس از زمان ثبت نام تا مراسم قرعه‌کشی دو شرکت خودروساز یعنی سایپا از ایران‌خودرو و ایران‌خودرو از سایپا برای حذف نفرات مشترک ثبت نامی استعلام به عمل می آورند. در فاصله زمانی بین قرعه کشی تا اعلام نتایج، هر دو شرکت از ناجا و دیگر مراجع نظارتی، برای رعایت شرایط بخشنامه‌ی قرعه‌کشی‌شده توسط افراد منتخب، استعلام می‌گیرند، (برای مثال بخشنامه‌ی فروشی با محدودیت‌های زیر):

۱- متقاضی باید گواهینامه‌ی رانندگی خودرو با تاریخ انقضای معتبر داشته باشد.

۲- متقاضی باید مالک پلاک فعال خودروی سواری شخصی نباشد.

بدین ترتیب رعایت شرایط بخشنامه‌ی فروش برای تمامی متقاضیان بررسی شده و در نهایت از آن ۸،۰۰۰ نفر برنده‌ی اول لیست غیرنهایی، تعدادی به علت عدم رعایت یک یا چند شرط، از لیست برندگان حذف شده و طبق اخطار درج‌شده در بخشنامه‌ی فروش برای این‌دسته از افراد محرومیت‌هایی درنظر گرفته خواهدشد.

در آخر لیست نهایی برندگان اول در سایت اعلام می‌گردد و در «پروفایل کاربری» در بخش «استعلام وضعیت قرعه‌کشی»، برای این افراد، «برنده اول» درج خواهدشد.
این افراد، چند روز کاری (مطابق با مدت زمان درج‌شده در بخشنامه) فرصت تکمیل وجه دارند.
پس از اتمام مهلت تکمیل وجه برندگان اول، مشخص می‌شود تعدادی از این افراد به‌دلایلی تکمیل وجه نمی‌کنند.

شرکت، لیست نفرات رزرو را برای این موقعیت درنظر گرفته است.

همانند روالی که برای افراد برنده‌ی اول (فرد شماره ۱ الی فرد شماره ۸,۰۰۰) لیست غیرنهایی مفروض طی شد، برای افراد رزرو (به‌ترتیب از همان فرد شماره ۸,۰۰۱ الی فرد شماره ۱۶,۰۰۰) لیست غیرنهایی نیز مراحل استعلام انجام می‌شود (قبل از هر سری اعلام نفرات رزرو، استعلام گرفته می‌شود).

سرانجام پس از کنترل‌های لازم، تعدادی از افراد رزرو لیست غیرنهایی به عنوان رزرو اول یا برنده‌ی دوم، نهایی‌شده و اعلام می‌شوند.

برندگان دوم به بعد، تا پیش از اعلام رزرو، در قسمت «استعلام وضعیت قرعه‌کشی» «پروفایل کاربری» آنها، برایشان «برنده نشده‌اید» درج شده بود، اکنون عنوان «برنده‌ی دوم» به معنی رزرو اول، برای آنها جایگزین شده است.
این افراد نیز چند روز کاری فرصت دارند تا نسبت به تکمیل وجه اقدام نمایند. اینکه چندبار رزرو اعلام شود، به دو مورد زمان تکمیل ظرفیت خودرو و تعداد تکمیل‌وجه‌کنندگان بستگی دارد.

به این ترتیب در هر سری اعلام رزرو، تمامی توضیحات فوق تکرار شده و شما نظاره‌گر همیشگی «برنده‌نشده‌اید»، این شانس را دارید تا شاهد «برنده دوم، سوم، چهارم و …» در پروفایل خود باشید.

امیدواریم شما جزو برنده‌های بعدی باشید.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi